SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
Segeltorps Idrottsförening
Ishockey

Segeltorps IF nysatsar på flickverksamhet

 

 

 

Segeltorps IF återstartade säsongen 20/21 flickverksamhet i föreningen. Vår målsättning är att bidra till ett livslångt hockeyintresse för alla. För att nå våra mål har vi startat en utvecklingsgrupp som stöder rekrytering för flickhockey inom sektionen. Vi har många flickor i både vår skridskoskola och hockeyskola samt flickhockeyskola. Vi har även ett samarbete med Huddinge Hockey i form av ett snedstreckslag som spelar F16-serien under säsongen 23/24.

 

Vi har en fast istid på lördagar för flickhockeyskolan och de som vill har parallellt med detta möjlighet att träna tillsammans med pojklag i sin årskull och med ordinarie hockeyskolan.

 

Om du eller någon du känner är intresserad av att börja spela eller leda kontakta: 

Nina Wengborn, flickansvarig i styrelsen

ninaw@segeltorphockey.se